Past Recipients

Past WBCA National Coaches of the Year

2016
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Steve Gomez, Lubbock Christian University
NCAA DIII - Scott Hemer, SUNY Geneseo
NAIA - Chris Minner, Our Lady of the Lake University
J/CC - Ben Conrad, Johnson County Community College
HS - Tom Gonzalves, St. Mary's High School

2015
NCAA DI - Sue Semrau, Florida State University
NCAA DII - Lisa Carlsen, Lewis University
NCAA DIII - Carla Berube, Tufts University
NAIA - Dale Neal, Freed-Hardeman University
J/CC - Greg Franklin, Chipola Junior College
HS - Scott Allen, Paul VI Catholic High School

2014
NCAA DI - Muffet McGraw, University of Notre Dame
NCAA DII - Barbara Stevens, Bentley University
NCAA DIII - Marc Mitchell, Fairleigh Dickinson University (Florham)
NAIA - Russ Davis, Vanguard University
J/CC - Trenia Tillis Jones, Tyler Junior College
HS - Cathy Self Morgan, Duncanville High School

2013
NCAA DI - Muffet McGraw, University of Notre Dame
NCAA DII - Barbara Stevens, Bentley University
NCAA DIII - Kris Huffman, DePauw University
NAIA - George Wilson, College of the Ozarks
J/CC - Kate Lynch, Community College of Rhode Island
HS - Curtis Ekmark, St. Mary's High School (Phoenix, Ariz.)

2012
NCAA DI - Kim Mulkey, Baylor University
NCAA DII - Sue Ramsey, Ashland University
NCAA DIII - Mia Smith, Illinois Wesleyan University
NAIA - Steve Brooks, Indiana Wesleyan College
J/CC - B.J. Smith, Highland Community College
HS - Marcia Pinder, Dillard High School

2011
NCAA DI - Tara Vanderveer, Stanford University
NCAA DII - Dennis Cox, Clayton State University
NCAA DIII - Nancy Fahey, Washington University - St. Louis
NAIA - Earl Woudstra, Northwestern College
J/CC - Mark Leszczyk, Roxbury Community College
HS - Rich Castellano, Northport High School

2010
NCAA DI - Connie Yori, University of Nebraska
NCAA DII - Cleve Wright, Gannon University
NCAA DIII - G.P. Gromacki, Amherst College
NAIA - Nathan Teymer, Southern Polytechnic State University
J/CC - Michael Landers, Baton Rouge Community College
HS - Jeff Sink, Brea-Olinda High School

2009
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Todd Starkey, Lenoir-Rhyne University
NCAA DIII - Scott Rueck, George Fox University
NAIA - Russ Davis, Vanguard University
J/CC - Ned Mircetic, Ventura College
HS - Linus McGinty, Cardinal O'Hara High School

2008
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Chad Lavin, University of South Dakota
NCAA DIII - Chris Kielsmeier, Howard Payne University
NAIA - Mark Campbell, Union University
J/CC - Lin Laursen, Central Arizona College
HS - Andy Zihlman, Bishop Lynch High School

2007
NCAA DI - Gail Goestenkors, Duke University
NCAA DII - Steve Harold, Glenville State College
NCAA DIII - Deena Applebury, University of Mary Washington
NAIA - Steve Brooks, Indiana Wesleyan University
J/CC - Kim Muhl, Kirkwood Community College
HS - Joy Couch, Dorman High School

2006
NCAA DI - Sylvia Hatchell, University of North Carolina
NCAA DII - Glenn Wilkes, Jr., Rollins College
NCAA DIII - Brian Morehouse, Hope College
NAIA - Marty Rowe, Lee University
J/CC - Seth Goodman, Monroe College
HS - Kevin Kiernan, Troy High School (Calif.)

2005
NCAA DI - Pokey Chatman, Louisiana State University
NCAA DII - Dawn Plitzuweit, Grand Valley State University
NCAA DIII - Gary Fifield, University of Southern Maine
NAIA - Russ Davis, Vanguard University
J/CC - Lin Laursen, Central Arizona College
HS - Bob Mackey, Christ the King High School

2004
NCAA DI - Rene Portland, Pennsylvania State University
NCAA DII - Gordy Presnell, Seattle Pacific University
NCAA DIII - Stefanie Pemper, Bowdoin College
NAIA - Mark Campbell, Union University
J/CC - Michael Landers, Trinity Valley Community College
HS - Brad Smith, Oregon City High School

2003
NCAA DI - Gail Goestenkors, Duke University
NCAA DII - Gordy Presnell, Seattle Pacific University
NCAA DIII - Tonja Englund, University of Wisconsin, Eau Claire
NAIA - Bill Watson, Pikeville College
J/CC - Stephanie Smith, Wabash Valley Community College
HS - Joe Lombard, Canyon High School

2002
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Paul Thomas, California State Polytechnic University, Pomona
NCAA DIII - Kris Huffman, DePauw University
NAIA - Craig Wiginton, Southern Nazarene University
J/CC - Mary Scovel, Gulf Coast Community College
HS - Kathy McGee, Powers Catholic High School

2001
NCAA DI - Muffet McGraw, University of Notre Dame
NCAA DII - Barbara Stevens, Bentley College
NCAA DIII - Nan Carney-DeBord, Ohio Wesleyan University
NAIA - Sharon Baldwin, Life College
J/CC - Jim Littell, Seward County
HS - Jeff Jasper, Pascack Valley High School

2000
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Nancy Winstel, Northern Kentucky University
NCAA DIII - Nancy Fahey, Washington University (Mo.)
NAIA - Steve Crots, Auburn-Montgomery University
J/CC - Lee Ann Riley, Tyler Junior College
HS - Tom Dineen, Buffalo Grove High School

1999
NCAA DI - Carolyn Peck, Purdue University
NCAA DII - Barbara Stevens, Bentley College
NCAA DIII - Pam Ruder, University of Wisconsin, Oshkosh
NAIA - Frank Bennett, Lipscomb University
J/CC - Lorene Ramsey, Illinois Central College
HS - Linda Holt, Butler High School

1998
NCAA DI - Pat Summitt, University of Tennessee
NCAA DII - Cindy Stein, Emporia State University
NCAA DIII - Pam Ruder, University of Wisconsin-Oshkosh
NAIA - Frank Bennett, Lipscomb University
J/CC - Lorene Ramsey, Illinois Central College
HS - Linda Holt, Butler High School

1997
NCAA DI - Geno Auriemma, University of Connecticut
NCAA DII - Bob Schneider, West Texas A&M University
NCAA DIII - Lisa Stone, University of Wisconsin-Eau Claire
NAIA - Cindy DeRocher, Tri-State University
J/CC - Gary Ashlock, Central Florida Community College
HS – Brad Smith, Oregon City High School

1996
NCAA DI - Leon Barmore, Lousiana Tech University
NCAA DII - Suzanne Fox, Abilene Christian University
NCAA DIII - Kathi Bennett, University of Wisconsin-Oshkosh
NAIA - Frank Bennett, Lipscomb University
J/CC - Bill Brock, Grayson County College
HS - Brad Smith, Oregon City High School

1995
NCAA DI - Pat Summitt, University of Tennessee
NCAA DII - Jorja Hoehn, University of California-Davis
NCAA DIII - Dixie Jeffers, Capital University (Ohio)
NAIA - Jerry Finkbeiner, Southern Nazarene University
J/CC - Kurt Budke, Trinity Valley Community College
HS - Breezy Bishop, Western High School (Md.)

1994
NCAA DI - Marsha Sharp, Texas Tech University
NCAA DII - Paula Sullivan, Stonehill College
NCAA DIII - Dixie Jeffers, Capital University (Ohio)
NAIA - Jon Carey, Western Oregon State University
J/CC - Lyndal Worth, Florida Community College at Jacksonville
HS - Pat Hewitt, Hartsville High School

1993
NCAA DI - C. Vivian Stringer, University of Iowa
NCAA DII - Amy Ruley, North Dakota State University
NCAA DIII - Mike Durbin, College of St. Benedict
NAIA - Theresa Check, Central State University
J/CC - Susan Summons, Miami Dade Community College-Kendall
HS - Vincent Cannizzaro, Christ the King High School

1992
NCAA DI - Ferne Labati, University of Miami
NCAA DII - Barbara Stevens, Bentley College
NCAA DIII - Mary Beth Spirk, Moravian College
NAIA - Allison McNeill, Simon Fraser University
J/CC - Royce Chadwick, Howard College
HS - Rick Insell, Shelbyvillle Central High School

1991
NCAA DI - Rene Portland, Pennsylvania State University
NCAA DII - James Sweat, Norfolk State University
NCAA DIII - Donna Newberry, Muskingum College
NAIA - Nelson Brownlee, Claflin College
J/CC - Mike Bona, Emmanuel College
HS - Sandra Meadows, Duncanville High School

1990
NCAA DI - Kay Yow, North Carolina State University
NCAA DII - Darlene May, California State Polytechnic University, Pomona
NCAA DIII - Sue Wise, Hope College
NAIA - Lisa Bluder, St. Ambrose University
J/CC - Evelyn Blalock, Kilgore College
HS - Rick Insell, Shelbyville Central High School

1989
NCAA DI - Tara VanDerveer, Stanford University
NCAA DII - Jane Williamson, West Georgia College
NCAA DIII - LeAnn Henrich, California State University-Stanislaus
NAIA - Nelson Brownlee, Claflin College
J/CC - Evelyn Blalock, Kilgore College

1988
NCAA DI - C. Vivian Stringer, University of Iowa
NCAA DII - Darlene May, California State Polytechnic University, Pomona
NCAA DIII - Duane Siverson, Concordia College (Minn.)
NAIA - Johnny Jacumin, Wingate College
JC/CC - Lorene Ramsey, Illinois Central College

1987
NCAA DI - Theresa Grentz, Rutgers University
NCAA DII - Nancy Winstel, Northern Kentucky University
NCAA DIII - Linda Wunder, University of Wisconsin-Stevens Point
NAIA - Floyd Evans, Wayland Baptist University
J/CC - Linda Hargrove, Cowley County Community College

1986
NCAA DI - Jody Conradt, University of Texas
NCAA DII - Brenda Reilly, Central Connecticut State University
NCAA DIII - Tim Shea, Salem State College
NAIA - Sylvia Hatchell, Francis Marion College
J/CC - Jerry McCarty, Barton County Community College

1985
NCAA DI - Jim Foster, St. Joseph's University
NCAA DII - Jorja Hoehn, Central Missouri State University
NCAA DIII - Mike Strong, University of Scranton
NAIA - Lewis Bivens, Carson-Newman College
J/CC - Ken Hefner, Odessa College

1984
NCAA DI - Jody Conradt, University of Texas
NCAA DII - Linda Makowski, University of Dayton
NCAA DIII - A.J. Stoval, Rust College
J/CC - Penny Slagle, University of North Dakota-Williston

1983
NCAA DI - Pat Summitt, University of Tennessee
NCAA DII - Jorja Hoehn, Central Missouri State University
NCAA DIII - Wayne Morgan, North Central College
J/CC - Lin Laursen, Central Arizona College